Aktuální informace z cestovního ruchu, doporučení k cestám, statistiky, analýzy

[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Chci procestovat celý svět


 
  
 
Dovolená s ESO travel
                        
 

 

Novinky

AČCKA monitoruje aktuální dění v oblasti incomingu

V březnu se AČCKA účastnila jednání s náměstkem ministra pro řízení sekce právní a konzulární MZV ČR Martinem Smolkem a ředitelem konzulárního odboru Pavlem Pitelem. Jedním z témat pracovní snídaně byla oblast vízové politiky, které se aktuálně také věnuje incomingová sekce AČCKA.

 

Dle informací MZV ČR byl v loňském roce opět zaznamenán rekord v počtu vydaných víz. Prostřednictvím zastupitelských úřadů ČR v zahraničí bylo vydáno 663 tisíc schengenských víz, což je doposud nejvyšší počet a oproti roku 2017 představuje nárůst o 6 %. Nejvíce víz – cca 440 tis. – bylo vydáno za účelem turistiky. Nejvyšší počet žádostí o udělení víza byl zpracován zastupitelským úřadem v Pekingu, kde bylo vydáno cca 67 tisíc víz. S rostoucí poptávkou po schengenských vízech se stále více rozšiřuje služba tzv. vízového outsorcingu (vízová centra) – v současné době se využívá ve více než 30 zahraničních územích.

 

Spolu s neustále rostoucí poptávkou po schengenských vízech je tak nasnadě otázka modernizace vízové politiky a přepracování vízového kodexu, který nyní čeká na schválení Evropskou komisí a Evropským parlamentem. V únoru letošního roku Evropská Rada a Evropský Parlament dosáhli dohody ve věci reformy společné vízové politiky EU, která byla diskutována již v roce 2014, avšak kvůli nejednotným představám o její podobě byl návrh následně stažen.

 

Navrhované změny usnadní a zjednoduší legálně cestujícím osobám získání víza do Evropy. Zároveň však dojde k posílení bezpečnosti, zpřísnění bezpečnostních norem a snížení rizik z nelegální migrace.

Návrh také pamatuje na nutnost spuštění nového mechanismu, který by stanovil přísnější podmínky pro udělování víz těm partnerským zemím, které nespolupracují při zpětném přebírání nelegálních migrantů (včetně osob, které přicestovaly s platným vízem legálně, avšak překročily povolenou délku pobytu). Pozitivní změnou bude například zkrácení lhůt pro rozhodnutí o žádosti o vízum, z aktuálních 15 dnů na pouhých 10 dnů.  Dále bude možné o vízum zažádat již 6 měsíců před cestou, a to elektronickou formou. Sjednocená pravidla by také měla platit při vydávání víz pro více vstupů. V rámci změn však dojde ke zvýšení vízového poplatku z 60 na 80 eur.

 

Další chystanou změnou v oblasti vízové politiky je připravované zavedení Evropského systému pro cestovní informace a povolení (ETIAS), který se bude vztahovat na občany třetích zemí, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti (v současné době nemusí o vízum pro vstup do EU žádat občané asi 60 zemí světa a do roku 2020 se očekává další nárůst). Podobně jako v případě již fungujících systémů v USA, Kanadě či Austrálii bude nutné před cestou získat cestovní povolení prostřednictvím žádosti podané on-line. Cena takového povolení bude ve výši 7 eur. Systém ETIAS shromáždí informace o cestujících bez vízové povinnosti ještě před jejich příjezdem, aby bylo možné vyloučit jakákoli rizika spojená s nelegální migrací, bezpečností nebo veřejným zdravím, čímž napomůže posílit ochranu občanů a vnějších hranic EU.

 

V souvislosti s mnoha novinkami v oblasti příjezdového cestovního ruchu připravuje AČCKA tradiční setkání incomingové sekce, které bude určené především zástupcům cestovních kanceláří a agentur se zaměřením na incoming. Setkání se uskuteční v polovině května v prostorách nedávno otevřeného Muzea Smyslů v pražské Jindřišské ulici. Připraven bude obsáhlý odborný program, během jehož vystoupí zástupci subjektů z oblasti cestovního ruchu, kteří se ve svých prezentacích budou věnovat aktuálním zásadním tématům příjezdového cestovního ruchu.

 

Mgr. Kristýna Čámská

10.05.2019

Rezervační trendy v Evropě

AČCKA přináší výsledky průzkumu z patnácti členských zemí EU

18.07.2019

ECTAA podává žalobu na IATA za porušení antimonopolních pravidel

Právní krok je vyústěním dlouhodobě neúspěšných jednání ECTAA s IATA o potřebě modernizace systému distribuce letenek a snah o docílení vyváženějšího postavení akreditovaných prodejců a leteckých společností.

16.07.2019

AČCKA pořádala seminář k náležitostem Smlouvy o zájezdu a dalším tématům

Odborný seminář AČCKA k podobě Smlouvy o zájezdu po změně občanského zákoníku v loňském roce

14.06.2019

Blíží se zdanění leteckého paliva v Evropě?

Dovolujeme si Vás formou článku informovat o možném blížícím se zdanění leteckého paliva v Evropě.

12.06.2019

AČCKA proti plošné regulaci průvodcovské činnosti

Návrhy na úpravu výkonu povolání před druhým čtením v Poslanecké sněmovně

30.05.2019

123456789
265 položek, 53 stránek
Invia Nova Aeolus Brenna Zájezdy.cz Eso Travel Travel 2002 Italieonline Monatour Interhome Italia travel CK Mayer & Crocus Nemo Tour BonTon PTTours Geovita Nean tour CK Eva Šulcová Afrodita SnowTrex
Vytvářím objednávku...