Aktuální informace z cestovního ruchu, doporučení k cestám, statistiky, analýzy

[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Novinky

Rezervační trendy v Evropě

AČCKA přináší výsledky průzkumu z patnácti členských zemí EU

Na základě členství v evropské asociaci ECTAA se AČCKA zúčastnila průzkumu trendů v prodeji zájezdů na letní a zimní sezonu roku 2019. Korespondenčního dotazování, které proběhlo na konci dubna 2019, se kromě AČCKA účastnilo dalších 14 členských asociací.

 

Z průzkumu vyplývá, že silná poptávka po dovolených převládala u více než poloviny respondentů, jak na poli příjezdového, tak i výjezdového cestovního ruchu. V oblasti outgoingu zaznamenalo největší nárůst prodejů Rumunsko, které uvedlo dokonce 30 % zvýšení poptávky po zájezdech. Výraznější zájem o dovolené byl patrný také ve Španělsku (10 %), Řecku (8 %) a České republice (5-10 %). Naopak mírný pokles prodejů zaznamenaly trhy ve Finsku, Německu, Švédsku a ve Spojeném království.  
 
Destinace 
 
Dokument dále představil preferované cílové destinace v jednotlivých členských státech. Většina dotazovaných zemí ohlásila oživení prodejů do Turecka a arabských destinací (Tunisko, Egypt a Maroko). Více trhů zdůraznilo nárůst prodejů do Řecka a Španělska. Patrný je také velký (a stále narůstající) zájem o exotické destinace. Naopak mnoho zdrojových trhů shodně uvedlo pokles rezervací do Španělska, Řecka a Bulharska, přičemž lze předpokládat, že poptávka po těchto zemích by se mohla zvýšit s blížícím se létem a při nákupech last minute dovolených.  
 
Spotřebitelské trendy 
 
Z hlediska spotřebitelského chování průzkum identifikuje hned několik aktuálních trendů.  Švédsko poukázalo na velký nárůst domácích dovolených na úkor zahraničních zájezdů, přičemž více než 60 % těchto změn bylo realizováno v zájmu podpory udržitelného cestovního ruchu a s cílem snížení ekologické stopy v odvětví. S tímto trendem se také pojí změna preference dopravního prostředku, kdy narůstal zájem o cestování vlakem. V rámci hodnocení byla dále zdůrazněna přetrvávající obliba nízkonákladových letů (Německo), rodinných dovolených (Finsko, Rumunsko), okružních plaveb (Švýcarsko, Řecko, Španělsko) a pobytů na prodloužený víkend (Lotyšsko, Rumunsko). Britské cestovní kanceláře zaznamenaly preferenci spíše pozdních rezervací, kterou způsobila nejistota ohledně vývoje Brexitu.  
 
 
Mgr. Kristýna Čámská

Office / Account Manager AČCKA 

18.07.2019

Stanovisko AČCKA ke změně podmínek pro vstup českých občanů do Slovinska

AČCKA považuje krok slovinské vlády, která nečekaně vyjmula Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí, za bezdůvodný a neuvážený

03.07.2020

Roman Škrabánek odpovídal na dotazy čtenářů v chatu Hospodářských novin

Prezident AČCKA odpovídal na otázky veřejnosti k vydávání poukazů na základě zákona Lex Voucher a k letošní dovolené v zahraničí.

19.06.2020

Návrat turistů do severní Itálie, letoviska o 10-15 % levnější

Nejnavštěvovanější italská letoviska českými turisty patří mezi nejméně zasažené nákazou koronavirem. Cestovní kanceláře odhadují, že do Itálie letos vycestuje na dovolenou 180 tis. Čechů.

17.06.2020

Cestovní kanceláře vypravily první autobusové zájezdy do Chorvatska

Cestovní kanceláře zahajují letní sezonu a vypravují první autobusové zájezdy. Klidný relax na pláži a cesta bez dopravních kolon.

04.06.2020

Cestovní kanceláře jsou připraveny realizovat zájezdy

Češi o letní dovolenou v zahraničí rozhodně nepřijdou. Letní dovolenou bude možné k plné spokojenosti českých turistů realizovat i v zahraničí.

25.05.2020

123456789
294 položek, 59 stránek
 
 
Dovolená s ESO travel
 

 
 

 

Invia Skalla Aeolus Zájezdy.cz Eso Travel Travel 2002 Monatour Interhome Italia travel Jokratour
CK Mayer & Crocus Nemo Tour PTTours Geovita Nean tour CK Eva SnowTrex Go Afrika Geops Ludor
Vytvářím objednávku...