Aktuální informace z cestovního ruchu, doporučení k cestám, statistiky, analýzy

[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Novinky

Úprava novely profesního zákona

Prezident AČCKA Roman Škrabánek vystoupil na jednání sněmovního Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj

Sněmovní Výbor pro veřejnou správu na své schůzi dne 31. ledna projednal novelu profesního zákona a přijal pozměňovací návrhy pro druhé čtení, které zohledňují dlouhodobé požadavky asociací.

 

Jednání Výboru proběhlo za účasti ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, prezidenta AČCKA Romana Škrabánka, předsedy ACK Vladimíra Dolejše a výkonného ředitele ČAP Jana Matouška.

 

Pozitivním výsledkem jednání Výboru je doporučení na snížení maximální sazby ročního příspěvku odváděného cestovními kancelářemi do garančního fondu na nejvýše 0,1 % z ročních tržeb. Původní znění návrhu přitom předpokládá maximální hranici příspěvku ve výši 0,25 %. Výše sazby ročního příspěvku byla ze strany AČCKA dlouhodobě připomínkována, naposledy u příležitosti setkání prezidenta AČCKA s ministryní pro místní rozvoj ze dne 5.1. (viz zpráva ze dne 29.1.). Souhlasný postoj ministryně prezentovaný na Výboru a konečné usnesení na snížení výše příspěvku tak AČCKA považuje za naplnění svého aktuálního úsilí. Zároveň je třeba zdůraznit, že proti samotnému vytvoření garančního fondu AČCKA od počátku legislativního procesu důrazně vystupovala a i nadále zastává názor, že stávající systém je plně funkční a zajišťuje maximální možnou ochranu zákazníka v případě úpadku cestovní kanceláře. Politická vůle předkladatele vytvořit garanční fond je však nezlomná a snížení hranice sazby ročního příspěvku je maximálním možným kompromisem, kterého bylo koordinovaným postupem možno dosáhnout.

 

Na přijetí výsledného usnesení a snížení hranice příspěvku se svým projevem významně podílel R. Škrabánek, který všech 17 členů Výboru seznámil s genezí kompromisního návrhu a přiblížil situaci v ostatních zemích EU. Prezident AČCKA zdůraznil, že vedle Polska je Česká republika jedinou zemí, která dozajišťovací garanční fond zavádí, a to aniž by tak přikazovala evropská směrnice. V otázce vzniku garančního fondu se ztotožnil s názorem místopředsedy výboru M. Kupkou, který tento výsledek označil  za „smutný kompromis“. Další požadavky R. Škrabánek vznesl ke správě a fungování garančního fondu, která je současným návrhem nedostatečně řešena, zejména dopracování otázky vypořádání finančních prostředků v případě legitimního ukončení činnosti CK. Cílovou částkou naplnění garančního fondu by mělo být 50 mil. Kč.

V závěru vystoupení R. Škrabánek zodpovídal otázky poslanců a reagoval na dotazy.

 

Bezprostředně po skončení jednání R. Škrabánek poskytl rozhovor štábu České televize.

Záznam vyjádření naleznete ZDE . Reportáž o závěrech jednání Výboru začíná v čase 7:45, komentář R. Škrabánka následuje po vyjádření ministryně v čase od 9:42 min.

 

Pozměňovací návrhy budou předloženy do druhého čtení zákona v plénu Poslanecké sněmovny. Termín druhého čtení zatím není znám.

 

 

sekretariát AČCKA

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

02.02.2018

EET: Co čeká CK/CA s nástupem poslední fáze evidence tržeb?

Rozhovor prezidenta AČCKA, pana Romana Škrabánka, na aktuální téma pro TTG Czech.

20.02.2020

Pozvánka na třetí ze série seminářů Explore Argentina, 28.1.2020

Jménem Velvyslanectví Argentiny si Vás srdečně dovolujeme pozvat na 3. seminář cestovního ruchu.

13.01.2020

123456789
280 položek, 56 stránek
 
 
Dovolená s ESO travel
 

 
 

 

Invia Skalla Aeolus Zájezdy.cz Eso Travel Travel 2002 Monatour Interhome Italia travel Jokratour
CK Mayer & Crocus Nemo Tour PTTours Geovita Nean tour CK Eva SnowTrex Go Afrika Geops Ludor
Vytvářím objednávku...