Aktuální informace z cestovního ruchu, doporučení k cestám, statistiky, analýzy

[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Novinky

AČCKA se zasadila o podporu školních zájezdů a specializovaných CK

V obavě před možným plošným zákazem pro cestování škol a školních kolektivů se AČCKA zasadila o podobu manuálu pro školy, který byl Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví vydán dne 24.8.2020. Asociace před vydáním manuálu kontaktovala ministra školství Roberta Plagu a ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou a požádala o podporu zachování možnosti pořádání školních zájezdů, jak na podzim, tak na jaře 2021.

 

AČCKA uvedla, že již během prvního pololetí byly akce pro školní skupiny rušeny, resp. ve velké míře se díky mnohým a náročným jednáním povedlo vyjednat přesunutí školních akcí, a to právě na podzimní termíny. Cestovní kanceláře se za dobu platnosti přísnějších hygienických pravidel zcela přizpůsobily situaci a jsou schopny dostát veškerým kladeným požadavkům – např. pravidelná a důsledná desinfekce autobusu, dodržování hygienických pravidel a zajištění nadstandardních úklidů v místě pobytu a další. Dalším případným požadavkům se mohou pořadatelé zájezdů a poskytovatelé ubytovacích zařízení zcela jistě přizpůsobit tak, aby pobyty a zájezdy žáků mohly proběhnout bez komplikací a v souladu s platnými nařízeními.

 

Ve vztahu k očekávanému povolení běžné školní docházky od září AČCKA sdělila, že s ohledem na kontakt žáků ve společných prostorách jako jsou chodby, jídelna, toalety atd. nevidí důvod k nemožnosti konání pobytů školních skupin a akcí pro tyto kolektivy. Žáci budou v denním kontaktu ve stejných třídách, bude tedy docházet k pravidelnému setkávání homogenní skupiny jedinců, stejně jako by se dělo během organizovaného pobytu mimo školní budovu. Pořadatel je schopen pro školu zajistit menší středisko, kde by se nemusely vyskytovat jiné osoby, případně s provozovatelem zajistit, aby se tito lidé mimo školní kolektiv s žáky ani vyučujícími nesetkali. Jako argument proti zákazu školních pobytů byl použit i příklad dětských táborů, které probíhaly celé léto a na rozdíl od školních tříd, kde se většinou vyskytují děti ze stejné oblasti, jsou tábory složené z dětí ze všech koutů České republiky.

 

AČCKA věří, že i díky váze předestřených argumentů bylo dosaženo dílčího úspěchu, kdy nedošlo k obecnému zákazu školních pobytů z nejvyšších míst, ale zaznívá jemnější doporučení zvážit nutnost konání těchto aktivit. Rozhodnutí o pořádání akce tak bude víceméně podléhat odvaze ředitelů/ředitelek jednotlivých škol. Bohužel zkušenosti pořadatelů zájezdů dosud spíše ukazují na jistou obezřetnost škol a tendenci směrem ke kratším, často jednodenním, zájezdům bez ubytování. Žádost o podporu školních zájezdů směrem k MŠMT a MMR byla snahou na situaci opakovaně poukázat a zlepšit podmínky pro pořadatele.

 

 

Tereza Picková, výkonná ředitelka AČCKA

 

Pro TTG Czech dne 15.9.2020

Foto: Pixabay.com

06.10.2020

123456789
307 položek, 62 stránek
 
Dovolená s ESO travel

 

Monatour Interhome CK Plus Tour Doma Nuda Ludor
CK Mayer & Crocus Go Afrika CK Eva SnowTrex AnChoice
Vytvářím objednávku...