Aktuální informace z cestovního ruchu, doporučení k cestám, statistiky, analýzy

[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Novinky

Diskuze cestovních kanceláří a D&S Committee ECTAA

Cestovní kanceláře a D&S Committee ECTAA diskutují o zimní sezóně

 

Dne 9. září proběhla diskuze destinační komise ECTAA složené ze zástupců evropských cestovních kanceláří týkající se aktuální i budoucí situace v oblasti cestovního ruchu. Evropské cestovní kanceláře mají oproti loňské letní sezóně o 70 až 90 % méně obratů. Incomingový cestovní ruch v Rumunsku poklesl až o alarmujících 95 %. V době, kdy byly otevřené hranice mezi sousedními zeměmi, případně národně povoleno vycestovat do Řecka a Španělska, si většina touroperátorů vedla poměrně dobře, vzhledem k situaci. Nemožnost vycestovat do pevninského i ostrovního Řecka však pro většinu CK znamenala ještě rapidnější pokles tržeb. Stejný pokles, jaký byl zaznamenán u sezóny letní, je očekáván i u nadcházející zimní sezóny.

 

Závěrem diskuze v této části je snaha připravit možnosti pro uskutečnění zimních cest, a to zejména zrušením cestovních omezení do vzdálenějších mimoevropských destinací, které bývají cílem cestujících v zimní sezóně. Delegáti pracovní komise obecně vítali existující iniciativu v podobě společného unijního seznamu bezpečných třetích zemí – tzv. „bílá listina“, na základě které je možné cestovat do EU bez udání důvodu, tedy i za účelem turismu. Bohužel ji cestovní kanceláře na základě dosavadních zkušeností nehodnotí jako příliš efektivní, a sice pro její ryze doporučující charakter či skutečnost, že od jejího představení nebyla významně rozšiřována, spíše naopak.

 

I v souvislosti s tímto seznamem byla opět akcentová nutnost koordinace cestovních omezení napříč EU. Skutečnost, že cestovní omezení spadají do pravomocí členských zemí vede k velmi odlišným možnostem vstupu na území jednotlivých států EU. Obecně panuje souhlas, že umožnění vstupu s negativním testem je lepší variantou než povinná karanténa. Problémem je však vyhodnocování PCR molekulárních testů – národní laboratoře často nemají kapacitu zvládnout provést a vyhodnotit velké množství testů do 48 hodin. ECTAA bude pracovat na dokumentu, který se těmito body bude zabývat, a který by bylo možné využít při lobbování na národní i evropské úrovni.

 

 

Ing. Kateřina Nemravová

Office / Account Manager AČCKA

 

Zpracováno pro C.O.T. dne 9. 10. 2020

Foto: Pixabay.com

24.11.2020

123456789
317 položek, 64 stránek
 
Dovolená s ESO travel

 

Monatour Interhome CK Plus Tour Doma Nuda Ludor
CK Mayer & Crocus Go Afrika CK Eva SnowTrex AnChoice
Vytvářím objednávku...