Aktuální informace z cestovního ruchu, doporučení k cestám, statistiky, analýzy

[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Novinky

Insolvence německé CK FTI Touristik

TZ AČCKA 4. 6. 2024 | Jak postupovat při úpadku německé cestovní kanceláře

 

 

200-300 českých cestujících se nyní nachází v zahraničí s německou CK FTI Touristik, většina tráví svou dovolenou v Turecku a v dalších evropských letoviscích.

 

Cestující, kteří jsou právě ve své dovolenkové destinaci a potřebují pomoc, se mohou obrátit na následující tísňové číslo: +49 (0)89 710 45 14 98.

 

Navazujeme na včerejší vyhlášení insolvence německou cestovní kanceláří FTI Touristik GmbH, jež patřila mezi největší pořadatele zájezdů v Německu a zahrnovala několik značek v Německu, Rakousku a Nizozemsku. Přibližně 200-300 českých turistů, kteří si zakoupili zájezd u FTI Touristik, se nyní nachází v zahraničí, převážně v Turecku. Některé cestovní agentury na českém trhu prodávají zájezdy od zahraničních touroperátorů, nejčastěji z Německa, Rakouska a Polska. Další čeští cestující si zakoupili zájezdy napřímo u FTI Touristik.

 

Klienti, kteří si zakoupili zájezd u německé CK, se v případě jejího úpadku či insolvence obrací na Německý fond DRSF (German Travel Security Fund, viz. https://drsf.reise/ - informace v německém jazyce), kde jsou pojištěny pro případ úpadku německé CK. Cestující, kteří jsou právě ve své dovolenkové destinaci a potřebují pomoc, se mohou obrátit na následující tísňové číslo: +49 (0)89 710 45 14 98.

DRSF se postará o případnou zpáteční přepravu uvízlých dovolenkářů v zahraničí do místa odletu či o jejich ubytování až do doby zpáteční přepravy.

 

Ti, kteří si zájezd u FTI Touristik zakoupili, ale ještě neodcestovali, si nárokují vrácení svých úhrad u fondu DRSF. Úkolem DRSF je zajistit, aby byly klientům proplaceny všechny uskutečněné platby pořadateli FTI Touristik za zájezdy. Jakmile FTI Touristik poskytne fondu potřebné údaje, budou dotčení spotřebitelé s uzavřenými smlouvami o zájezdu s FTI Touristik kontaktováni.

 

Fond DRSF který je organizován německým turistickým průmyslem a spadá pod dohled spolkového ministerstva spravedlnosti, byl založen po krachu cestovní skupiny Thomas Cook v září 2019. Tehdy pojišťovna kvůli finančnímu omezení odpovědnosti proplácela dotčeným klientům jen zlomek nákladů.

Dle FTI Touristik, insolvence byla vyhlášena z důvodu klesajících rezervací v posledních měsících, která neodpovídala očekávání CK, čímž došlo k poklesu likvidity navzdory nutnosti hradit zálohy dodavatelům cestovních služeb. Federální vláda Německa další finanční pomoc FTI Touristik odmítla poskytnout.

 

Podle evropské směrnice č. 2302/2015 o souborných cestovních službách je povinností každého členského státu zajistit, aby evropským spotřebitelům byly v případě insolvence pořadatele vráceny veškeré vložené finanční prostředky za zájezdy (kombinace 2 a více cestovních služeb). V České republice, oproti Německu, každá CK musí být zajištěna pro případ svého úpadku u pojišťovny či banky dle zákonem daných podmínek. Zároveň české CK přispívají do Garančního fondu CK, který pokrývá případný nedostatečný pojistný limit stanovený pojišťovnou.

 

V návaznosti na TZ AČCKA z 28.5.2024 lze konstatovat, že míra rizika úpadku české CK činí 0,1 % (vloni zkrachovala pouze 1 z celkového počtu 578 cestovních kanceláří). Finance vložené do rukou profesionální české cestovní kanceláře pokrývá 100% ochrana pro případ úpadku. Trh zájezdů v ČR se po pandemické době stabilizoval a stal se bezpečným segmentem.

 

 

Kateřina Chaloupková

výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA)

04.06.2024

Sezóna Last minute zájezdů v plném proudu

TZ AČCKA 19. 6. 2024 | 75 % kapacit o prázdninách prodáno

20.06.2024

Jaké je riziko úpadku CK? Peníze v rukou odborníků jsou chráněné

TZ AČCKA 28. 5. 2024 | Loni upadla pouze 1 CK. Vložte své finance do rukou profesionálů v cestovním ruchu

29.05.2024

Čím dál více Čechů využívá služeb cestovních kanceláří

TZ AČCKA 24. 4. 2024 | Každá druhá letní dovolená v zahraničí je organizována přes CK/CA.

25.04.2024

Zahájení nočního vlakového spoje z Prahy do Nizozemska a Belgie

TZ AČCKA 26. 3. 2024 | Ode dneška se mohou Čeští turisté nově dopravit přímým vlakovým spojem z Prahy do Nizozemska a Belgie. European Sleeper odjíždí v 18:04 hod.

26.03.2024

Poznávací zájezdy jsou na Velikonoce opět vyprodány

TZ AČCKA 22. 3. 2024 | Zájem o cestování během Velikonoc je opět vysoký. Čeští turisté míří hlavně k moři a za poznáním. Z exotiky vedou Vietnam, Srí Lanka a Bali.

23.03.2024

123456789
381 položek, 77 stránek
Monatour Interhome CK Plus Tour SnowTrex Ludor
Go Afrika CK Eva AnChoice CK Consultour
Vytvářím objednávku...