Aktuální informace z cestovního ruchu, doporučení k cestám, statistiky, analýzy

[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Novinky

Obnovuje se zájem Čechů o okružní plavby díky příznivým cenám

TZ AČCKA, 21. 4. 2022 | Okružní plavby se znovu mohou těšit oblibě, a to i ze strany Čechů.

 

- - - - - - - - - - - - - - -

 

Obnovuje se zájem Čechů o okružní plavby i díky příjemné cenové politice lodních společností.

 

Největší loď světa vypluje z Říma a Barcelony již v květnu!

 

 

V předpandemických letech se trh okružních plaveb stal nejrychleji rostoucí oblastí cestovního ruchu. Každoročně zaznamenávaly cestovní kanceláře v ČR nárůst prodejů okolo 13 % ročně. V roce 2020 byly okružní plavby vlivem pandemie zcela pozastaveny, v loňském roce se za přísných podmínek dodržování covidových opatření začal trh zvolna rozbíhat. Letos plánují lodní společnosti zcela obnovit provoz všech svých lodí a postupně se tak vrátit k předpandemickým číslům.

 

Zdražení pohonných hmot se zatím do cen okružních plaveb nijak nepromíjí. Přestože jsou lodě většinou na naftový pohon, aktuální ceny se drží přijatelné úrovně i díky posilování české koruny. Středomořskou týdenní plavbu s polopenzí a vnitřní kajutou lze pořídit od 8.000 Kč/os., plavbu v Karibské oblasti pak od 20.000 Kč/os. s all-inclusive.  Nejlevnější plavby však čeští dovolenkáři tolik nenakupují. Cestovní kanceláře naopak pozorují zájem Čechů o dražší kajuty a kvalitnější služby na lodi.

 

V současné době byla opatření související s COVID-19 v podobě nošení roušek na lodích zrušena, při nalodění je nicméně nutné počítat s kontrolou tělesné teploty a předložením dokladu o bezinfekčnosti či provedením testu bezinfekčnosti na palubě lodi.

 

Přestože v r. 2020 byly okružní plavby pozastaveny, obor nezahálel a věnoval se výstavbě luxusních lodí s novými technologiemi a vybavením atraktivními pro cestující. Mezi novinky posledních let se řadí okružní plavba z Galapág na Antarktidu, pozorování polární záře z paluby výletní lodi, návštěva kolonie tučňáků, turné po evropských vánočních trzích, nové technologie zajišťující personalizovaný zážitek z cestování na lodi, pořádání hudebních festivalů na lodi s cílem přizpůsobení se mladé generaci, silné Wi-Fi připojení pro pracující dovolenkáře nebo zaměření se na „nové“ segmenty cestujících – samostatné ženy a jednotlivce (tzv. solo travel).

 

Mezi nejoblíbenější lodní společnosti patří mj. MSC Cruises, Costa Cruises, Celebrity Cruises a společnost Royal Caribbean International, jejíž největší loď světa (Wonder of the Seas) bude vyplouvat z Barcelony a Říma od května letošního roku.

Největší propagaci se tomuto segmentu dostalo paradoxně po nehodě lodi Costa Concordia u italských břehů v lednu 2012. V lednu letošního roku tak uběhlo 10 let od této tragické nehody.

 

Podle statistik CLIA (Cruise Lines International Association) je nejvíce okružních plaveb celosvětově realizováno v Karibské oblasti (34 %) a dále ve Středomoří (17 %). Klientela pochází nejčastěji ze Severní Ameriky a Evropy. Česká klientela směřuje ze 70 % plaveb do Středomoří. Mezi další destinace okružních plaveb patří Spojené arabské emiráty/Saúdská Arábie, Izrael, Severní Evropa a fjordy, Pacifické pobřeží, Jižní Amerika a jižní Afrika.

 

 

Vývoj počtu cestujících na okružních plavbách celosvětově (zdroj: CLIA)

2019 - 30 mil.

2018 - 28.5 mil.

2017 - 26,7 mil.

2016 - 25,2 mil.

2015 - 23,06 mil.

 

22.04.2022

Zahájení nočního vlakového spoje z Prahy do Nizozemska a Belgie

TZ AČCKA 26. 3. 2024 | Ode dneška se mohou Čeští turisté nově dopravit přímým vlakovým spojem z Prahy do Nizozemska a Belgie. European Sleeper odjíždí v 18:04 hod.

26.03.2024

Poznávací zájezdy jsou na Velikonoce opět vyprodány

TZ AČCKA 22. 3. 2024 | Zájem o cestování během Velikonoc je opět vysoký. Čeští turisté míří hlavně k moři a za poznáním. Z exotiky vedou Vietnam, Srí Lanka a Bali.

23.03.2024

High Level Tourism Meeting 21.3.2024 za účasti AČCKA

AČCKA byla součásti odborné diskuze k regulaci segmentu zájezdů.

22.03.2024

Cestující autem tvoří 13 % rezervací u CK/CA

TZ AČCKA 21. 2. 2024 | Tito cestující s nákupem letního pobytu u CK vyčkávají na poslední chvíli.

23.02.2024

Poslední týden nejvyšších slev na zájezdy - First minute

TZ AČCKA 23. 1. 2024 | Téměř každá druhá zahraniční dovolená se uskuteční přes cestovku

24.01.2024

123456789
377 položek, 76 stránek
Monatour Interhome CK Plus Tour SnowTrex Ludor
Go Afrika CK Eva AnChoice CK Consultour
Vytvářím objednávku...