Aktuální informace z cestovního ruchu, doporučení k cestám, statistiky, analýzy

[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Novinky

Poukazy na zájezdy vydané v r. 2020 a jejich vypořádání

Informace pro zákazníky cestovních kanceláří

 

Poukazy/vouchery na zájezdy vydané v r. 2020 za účelem zmírnění dopadů šíření koronaviru na cestovní ruch a jejich vypořádání

 

 

K 31. 8. 2021 skončila tzv. ochranná doba k vrácení plateb za zájezdy, které nemohly být v období 20.2.-31.8.2020 realizovány následkem koronavirové pandemie. Zároveň dochází k postupnému proplácení neuplatněných poukazů na zájezdy ze strany pořadatelů zájezdů – cestovních kanceláří. Proces navrácení finančních obnosů klientům je velmi administrativně a časově náročný, na což zákonodárci při stanovování lhůty ke konci srpna nepamatovali. Lhůta definovaná v zákoně „Lex Voucher“ (zákon č. 185/2020 Sb. o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na odvětví cestovního ruchu) zasahovala do ještě probíhající sezóny zájezdů, což může způsobovat u některých CK zpoždění s proplacením poukazu.

 

Proto doporučujeme, aby se zákazníci s nevypořádanými poukazy neprodleně písemně obrátili na svou cestovní kancelář. CK zaznamenávají administrativní komplikace při vracení peněz zejména u zákazníků, kteří hradili zájezd v hotovosti nebo platební kartou na pobočce CK nebo také přes zprostředkovatele, či u těch, kteří nedisponují e-mailovou adresou a cestovní kanceláři se dosud neozvali. V takových případech je nutný aktivní přístup ze strany zákazníků a zaslání jejich aktuálních platebních údajů. 

 

S ohledem na větší množství žádostí u některých CK je tolerance ze strany zákazníků vítaná. Na trhu může dojít ke zpoždění proplacení lex-voucheru i řádově v několika týdnech.

Kolaps trhu cestovních kanceláří však rozhodně neočekáváme. Od začátku pandemie (březen 2020) legitimně ukončilo či přerušilo svou činnost více jak 230 cestovních kanceláří, úpadek s plněním pojišťovny vyhlásilo dosud pouze 16 z nich. Množství úpadků CK v ČR je dlouhodobě pod evropským průměrem.

 

Každý poukaz cestovní kanceláře na zájezdy je pojištěn pro případ úpadku CK a peníze spotřebitelů jsou tak ochráněny. S koncem srpna jsme zaznamenali rostoucí zájem o prodlužování platnosti voucherů ze strany zákazníků, kteří chtějí odcestovat později. V tomto směru spatřujeme na trhu spíše důvěru a podporu od klientů CK.

06.10.2021

Vzájemná spolupráce AČCKA s Vysokou školou ekonomickou v Praze

Podepsání memoranda o spolupráci

20.01.2022

Nová cestovní omezení zemí EU pro očkované a uzdravené způsobují chaos.

O Vánocích odjelo na dovolenou o 43 % méně Čechů než v r. 2019.

06.01.2022

Novoroční přání AČCKA pro rok 2022

AČCKA přeje všem svým členům a partnerům příjemné a klidné Vánoce. Do nového roku všem přejeme hlavně hodně zdraví a snad i postupný návrat do doby cestování bez zbytečných restrikcí.

21.12.2021

Evropská asociace ECTAA letos oslavila 60 let od svého vzniku

Role cestovních kanceláří a agentur v dnešním hodnotovém řetězci cestovních služeb

10.12.2021

Na novou mutaci viru čeští cestující zatím nereagují

Na novou mutaci viru Omikron čeští cestující zatím nereagují. Na Vánoce a Silvestra vycestují do zahraničí desítky tisíc Čechů.

03.12.2021

123456789
326 položek, 66 stránek
 
Dovolená s ESO travel

 

Monatour Interhome CK Plus Tour Doma Nuda Ludor
CK Mayer & Crocus Go Afrika CK Eva SnowTrex AnChoice
Vytvářím objednávku...