Aktuální informace z cestovního ruchu, doporučení k cestám, statistiky, analýzy

[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Novinky

Zájem o dovolené enormně narůstá

 

Zájem klientů o letní zájezdy již druhý týden vzrůstá každým dnem, sjednání bilaterálních dohod 7 evropských zemí a bezplatné PCR testy výrazně napomáhají restartu cestovního ruchu. Cestovní kanceláře a agentury postupně obnovují svou činnost.

 

Česká republika patří mezi země EU s nejvyšší ochranou spotřebitele v případě úpadku CK.

 

 

V souvislosti s uvolňováním opatření, zjednodušením podmínek pro cestování a přípravou evropského digitálního certifikátu (tzv. covid pasu) narůstá zájem o dovolené z nabídky cestovních kanceláří. Vítaným impulsem pro restart cestování je sjednání bilaterálních dohod 7 zemí (ČR, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Rakousko a Německo), které umožňují volné cestování očkovaným osobám. Dosud neočkovaní klienti oceňují zavedení bezplatných PCR testů, které by jinak výrazně prodražily jejich dovolenou. Další dobrou zprávou je nová možnost si poměrně snadno opatřit mezinárodně uznatelný doklad o provedeném očkování či testování na „Očkovacím portálu občana“ Ministerstva zdravotnictví.

 

Poptávka veřejnosti po zájezdech každým dnem výrazně stoupá již od poloviny května. Dosud s cestovními kancelářemi Češi nejvíce cestovali do Egypta, na Kanárské ostrovy a do SAE. V těchto dnech z Prahy odlétají první charterové lety do Řecka a Bulharska. První klienty z Čech uvítali i ubytovatelé v Rakousku, Itálii, Maďarsku, Slovinsku a Chorvatsku. V letošní sezóně dle odhadu až 96 % dovolenkářů zamíří do evropských destinací.

 

Zájem klientů je o tradiční pobytové zájezdy u moře, ale i o různé typy aktivních dovolených a programů na míru od menších a středních cestovních kanceláří. Klienty láká nejen koupání v moři, poptávají např. pobyty v termálních lázních, horskou turistiku, dovolenou na kolech či na lodi.

 

Naším doporučením je řešit dovolenou s předstihem min. jeden měsíc před odjezdem či odletem a nenechávat zařizování na poslední chvíli – oproti jiným sezónám cestovní kanceláře nasmlouvaly menší množství kapacit a zájem klientů je v tuto chvíli možné hodnotit jako enormní.

 

V současnosti aktivně působí v České republice na 630 cestovních kancelář, tedy o cca 200 CK méně než na začátku roku 2020. Cestovní kanceláře ukončily či přerušily svou aktivní činnost z různých důvodů, mnohé nevyloučily návrat ke své činnosti v budoucnu. V roce 2020 vyhlásilo úpadek 11 cestovních kanceláří včetně největší evropské cestovní kanceláře Thomas Cook, která na trhu v ČR působila pod značkou Neckermann. Úpadek této gigantické nadnárodní společnosti byl opravdovým evropským překvapením.

 

Česká republika patří mezi země EU s nejvyšší ochranou spotřebitele v případě úpadku CK. Klient má zákonnou ochranu svých vložených prostředků ve stoprocentní výši bez ohledu na velikost CK, u které zájezd sjednává. Důležité však je ověřit si před objednáním zájezdu, že subjekt nabízející zájezd (kombinaci služeb cestovního ruchu) je oprávněnou cestovní kanceláří s platným pojištěním pro případ úpadku. Seznam pojištěných CK je uveden jak na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj, tak na webu smluvní pojišťovny dané cestovní kanceláře.

 

 

Roman Škrabánek

prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA)

02.06.2021

Vzájemná spolupráce AČCKA s Vysokou školou ekonomickou v Praze

Podepsání memoranda o spolupráci

20.01.2022

Nová cestovní omezení zemí EU pro očkované a uzdravené způsobují chaos.

O Vánocích odjelo na dovolenou o 43 % méně Čechů než v r. 2019.

06.01.2022

Novoroční přání AČCKA pro rok 2022

AČCKA přeje všem svým členům a partnerům příjemné a klidné Vánoce. Do nového roku všem přejeme hlavně hodně zdraví a snad i postupný návrat do doby cestování bez zbytečných restrikcí.

21.12.2021

Evropská asociace ECTAA letos oslavila 60 let od svého vzniku

Role cestovních kanceláří a agentur v dnešním hodnotovém řetězci cestovních služeb

10.12.2021

Na novou mutaci viru čeští cestující zatím nereagují

Na novou mutaci viru Omikron čeští cestující zatím nereagují. Na Vánoce a Silvestra vycestují do zahraničí desítky tisíc Čechů.

03.12.2021

123456789
326 položek, 66 stránek
 
Dovolená s ESO travel

 

Monatour Interhome CK Plus Tour Doma Nuda Ludor
CK Mayer & Crocus Go Afrika CK Eva SnowTrex AnChoice
Vytvářím objednávku...