Aktuální informace z cestovního ruchu, doporučení k cestám, statistiky, analýzy

[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Novinky

Zájezdová nesezóna 2020

Nejnovější hodnocení evropského trhu dovolených pohledem národních asociací CK/CA v Evropě.

 

Hodnocení prodeje zájezdů, nákupních trendů a celkového vývoje trhu dovolených je samozřejmou součástí činnosti evropské asociace ECTAA. Nejnovější hodnocení trhů bylo Destinační komisí ECTAA zachyceno v polovině července. Vybraná data uvádíme pod jednotlivými okruhy debatovaných témat.

 

 

 

Letecká doprava

Delegátům byl předložen průzkum IATA prováděný na cestujících v letecké dopravě zkoumající reakci na Covid-19 a jaké jsou hlavní obavy. Současně byla prezentována data k intenzitě letového provozu: 1. týden v červenci byl vykázán celkový propad o 65 procent.  Hodnoty byly uvedeny i pro jednotlivé letecké společnosti (např. Ryanair - 53 %; Lufthansa - 73 %; Air France/KLM - 63 % apod.). Scénáře letového provozu do února 2021, které má ECTAA k dispozici, uvádějí postupnou růstovou tendenci, kdy se teprve v únoru 2021 očekává uspokojivější letový provoz na úrovni 85 % proti hodnotě roku 2019, a to při scénáři koordinace všech opatření. Do té doby jsou hodnoty výrazně nižší, počínaje meziročně poloviční hodnotou objemu letového provozu v srpnu 2020 při pozitivním scénáři. Komise konstatovala celkově nižší důvěru spotřebitelů v leteckou dopravu v kombinaci s křehkou obnovou činnosti leteckých společností a očekávanými změnami v plánování letů. Lze očekávat negativní vliv na poptávku cestujících a komplikace pro cestovní kanceláře, které se budou nuceny vyrovnávat s případným rušením letů, konsolidací kapacit a dalšími souvisejícími změnami.

 

Prodej zájezdů

Státy obecně uvedly nízkou důvěru k leteckým zájezdům a preferenci na domácí dovolenou a dovolenou autem s nízkou mírou zapojení cestovních kanceláří do procesu nákupu. Holandsko poukázalo na paradox významu cestovního doporučení pro cestovní kanceláře a pro letecké společnosti. CK nerealizuje zájezd, dokud existuje negativní cestovní doporučení, naproti tomu letecké společnosti operují linky. Portugalsko zmínilo obezřetnost cestovních kanceláří, které nechtějí zahajovat charterové operace.  Litva ohlásila, že byly zrušeny všechny charterové lety do Bulharska a výjezdový cestovní ruch je na 10 ti procentech hodnoty loňského roku. Dánsko odhaduje cestování do zahraničí ve výši 25–30 % ve srovnání s rokem 2019 a ne nutně s účastí cestovních kanceláří.  

 

Česká republika

Prodej zájezdů/služeb je velmi nízký – zhruba 10 % loňského prodeje v červnu a v červenci. Mírné oživení s druhou polovinou června pro prvním větším rozvolnění omezení napříč Evropou k datu 15.6. Následně bohužel opětovný pokles a regrese vlivem nejistoty ohledně stability vzájemných vstupních požadavků kladených na turisty ze strany jednotlivých zemí, mediálním obrazem jednotlivých destinací a průběhu nákazy (bulvarizace tématu) a celkovým oslabením důvěry veřejnosti v cestování za těchto okolností.

 

Destinační komise se pozastavovala nad matoucím systémem cestovních doporučení v rámci unijního seznamu bezpečných zemí. Situaci vystihoval případ Tuniska, které figuruje na tzv. „bílém seznamu“ avšak 6 členských zemí stále uplatňuje negativní cestovní doporučení. 15 členských států cesty povoluje, 2 země vyžadují karanténu a 1 země vyžaduje test.  ECTAA proto apeluje na lepší koordinaci systému.

 

Tereza Picková, výkonná ředitelka AČCKA

 

Foto: Pixabay.com 

 

05.08.2020

Zájezdy nakupujte s měsíčním předstihem. Průměrná cena zájezdu se zvyšuje.

TZ AČCKA 2. 8. 2022 | Současná situace nákupu zájezdů

03.08.2022

Spojené cestovní služby - co to je, kdo je poskytuje, jak chrání zákazníka?

TZ AČCKA 14. 7. 2022 | Co znamená pojem spojené cestovní služby (SCS)?

15.07.2022

Letecké společnosti proplatily více než 500 000 poukázek na letenky díky iniciativě Komise

Ochrana spotřebitele v souvislosti s pandemií COVID-19

13.07.2022

Až 51 % dovolených si organizují Češi sami a nejsou chráněni při úpadku aerolinky

TZ AČCKA, 28. 6. 2022 | Strasti individuálního cestování

29.06.2022

Léto 2022 bez cestovních restrikcí, TOP10 destinace v prodejích CK a CA

TZ AČCKA, 15. 6. 2022 | Velká část destinací rozvolnila covidové podmínky

16.06.2022

123456789
342 položek, 69 stránek
 
Dovolená s ESO travel

 

Monatour Interhome CK Plus Tour SnowTrex Ludor
Go Afrika CK Eva AnChoice
Vytvářím objednávku...