Aktuální informace z cestovního ruchu, doporučení k cestám, statistiky, analýzy

[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Zajímavosti

MZV odstartovalo letní turistickou sezónu, posílí ambasády v Chorvatsku a Bulharsku

Tisková zpráva Ministerstva zahraničních věcí České republiky

 

Zřízení letních konzulárních jednatelství, společné hlídky českých a místních policistů či online příručka pro cestovatele. To jsou hlavní opatření, která na letošní léto připravila Ministerstva zahraničních věcí a pro místní rozvoj. Na tiskové konferenci v Černínském paláci je ve čtvrtek 16. června 2022 představili šéfové těchto resortů Jan Lipavský a Ivan Bartoš.

 

„Navzdory Putinovu útoku na Ukrajinu jsem rád, že se turismus vrací do podoby, jakou jsme znali před pandemií Covid-19. Pandemie se bohužel nesmazatelně zapsala do cestovních návyků českých občanů a Ministerstvo zahraničních věcí i cestovní kanceláře dnes a denně řeší problémy s propadlými cestovními doklady či pokusy o vycestování našich občanů do Chorvatska na kartičku pojištěnce,“ zhodnotil šéf české diplomacie pomalý návrat turistického ruchu k normálu.

 

„Zájezd je potřeba vždy zakoupit od pojištěné cestovní kanceláře. Jen tak má klient záruku, že v případě úpadku cestovní kanceláře mu budou vráceny všechny uhrazené platby a bude zajištěna i repatriace. Proto je nutné vědět, kdo je skutečným pořadatelem zájezdu. Ten smí pořádat jen cestovní kanceláře. Cestovní agentury mohou prodej zájezdu pro cestovní kancelář pouze zprostředkovat. Pokud člověk jede samostatně, nesmí zapomenout, že jeho ochrana je nižší. V různých státech platí jiná pravidla a obzvláště v zemích mimo EU může být spotřebitelská ochrana na mnohem nižší úrovni,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš s tím, že jeho resort připravil online příručku pro cestovatele, kterou naleznete na webu MMR.

 

Právě pro případy komplikací českých občanů při cestování do zahraničí zřizuje MZV i letos během letní sezóny tzv. konzulární jednatelství. Ta se nacházejí v zemích, které jsou oblíbenými dovolenkovými destinacemi českých občanů - španělské Barceloně, v bulharském Burgasu a v chorvatských městech Rijeka a Split.

Jejich úkolem je pomoci například v případě ztráty cestovního dokladu nebo při jednání s místními orgány.  V Chorvatsku a Bulharsku budou dále působit společné hlídky českých a místních policistů, které budou našim občanům pomáhat s překonáním jazykové bariéry při řešení možných problémů.

 

„Připomínám, že při cestování s dětmi pod 18 let musí mít každé dítě svůj vlastní cestovní doklad, popřípadě písemný souhlas rodičů, pokud dítě cestuje samo a daný stát to vyžaduje,“ upozornil náměstek pro řízení sekce právní a konzulární Martin Smolek.
Ministerstvo zahraničních věcí zároveň důrazně doporučuje cestujícím Čechům, aby se zaregistrovali do systému DROZD, díky kterému budou dostávat aktuální informace o nenadálých událostech v místě pobytu. MZV ČR zároveň posílilo cestovní informační linku (222 264 222), kam se mohou čeští turisté obracet se svými dotazy, a pravidelně aktualizuje webové stránky MZV.

 

Prezentace k zahájení letní turistické sezóny je k nalezení na stránkách MZV.

 

Tisková zpráva MZV ČR, 16.6.2022

21.06.2022

Ministr Ivan Bartoš představil priority resortu pro období českého předsednictví v Radě EU

Tisková zpráva Ministerstva pro místní rozvoj, 21. 6. 2022

22.06.2022

Egypt – zrušení všech opatření v souvislosti s COVID-19

V rámci rozvolňování covidových podmínek je Egypt další zemí, která se vrací k předpandemickým podmínkám.

21.06.2022

Památník Terezín: Pietní akt u příležitosti 72. výročí popravy Milady Horákové

Památník Terezín Vás zve k účasti na pietním aktu u příležitosti 72. výročí popravy Milady Horákové.

21.06.2022

Upozornění: Ne všechny cesty lze podnikat bez dokladu o bezinfekčnosti

Většina států rozvolňuje covidové podmínky, ale není to pravidlem, příkladem může být Francie.

16.06.2022

Černá listina leteckých společností k 1. 6. 2022

Dne 1. června 2022 Evropská komise publikovala aktualizovaný seznam leteckých společností, které mají zakázáno operovat lety v rámci Evropské unie, protože nesplňují mezinárodní bezpečnostní normy.

16.06.2022

123456789
265 položek, 53 stránek
 
Dovolená s ESO travel

 

Monatour Interhome CK Plus Tour SnowTrex Ludor
Go Afrika CK Eva AnChoice
Vytvářím objednávku...