Aktuální informace z cestovního ruchu, doporučení k cestám, statistiky, analýzy

[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Novinky

Blíží se zdanění leteckého paliva v Evropě?

Dovolujeme si Vás formou článku informovat o možném blížícím se zdanění leteckého paliva v Evropě.

 

Letectví je hlavním zdrojem emisí, jejichž produkované množství navíc každým rokem vzrůstá. Za posledních pět let se produkce oxidu uhličitého zvýšila o 26 % (z toho jen v loňském roce byl nárůst 4,9 %), přičemž se předpokládá, že ekologická stopa odvětví (nejen) v Evropě bude i nadále růst. Předcházení důsledkům změny klimatu je jednou z klíčových priorit Evropské unie – má-li tedy Evropa splnit své klimatické cíle, je třeba podniknout určitá opatření. 


 Evropská komise si v loňském roce nechala vypracovat studii vztahující se k vlivu letecké dopravy na životní prostředí v Evropě, která nyní unikla na veřejnost. Studie posuzuje různá opatření, která by byla nejvíce efektivní ve snaze dosáhnout snížení emisí s požadavkem na co možná nejnižší dopad na dopravní obslužnost a konkurenceschopnost v odvětví. Zdanění leteckého paliva – kerosenu – by mohlo snížit emise uhlíku až o 11 %, přičemž dopad na zaměstnanost a ekonomiku by byl zanedbatelný. Podle zprávy by uvalení daně ve výši 330 eur na 1000 litrů leteckého paliva (minimální sazba spotřební daně pro palivo dle Evropské směrnice o zdanění energie č. 2003/96/ES) vedlo k výsledku zvýšení cen o 10 % a snížení počtu cestujících o 11 %. 


Uniklé unijní dokumenty uvádějí, že evropské letecké odvětví je ve srovnání s jinými leteckými trhy, jako je USA, Austrálie, Brazílie a Čína, značně podhodnoceno. Studie se zaměřuje na již zavedené daně, ale také na možné osvobození od daní a na rozdíly úrovně zdanění v Evropě a na ostatních trzích. Většina členských států má nulové zdanění mezinárodních letů, zatímco dvanáct z nich nezdaňuje ani vnitrostátní leteckou přepravu. 
 

Zpráva se zaměřuje především na tři druhy daní – zdanění letenek, daň z přidané hodnoty a zdanění leteckého paliva. Úroveň zdanění v Evropě byla porovnána s hlavními evropskými partnery v oblasti letectví.  
 

Zdanění letenek Studie podrobně popisuje existující daně z letenek v Evropě, včetně variací sazeb v závislosti na destinaci nebo knihovací třídě, jakož i metodě sběru. Ze studie vyplývá, že pouze sedm států v EU / EHP uplatňuje tyto daně, přičemž nejvyšší sazba je uložena ve Spojeném království. 
 

Daň z přidané hodnoty DPH na vnitrostátní letenky uplatňuje 23 členských států, a to v sazbách od 6 % (Portugalsko) do 25 % (Chorvatsko). Průměrná sazba DPH na jednu letenku v členských státech je 4 EUR. 
 

Zdanění leteckého paliva Dle směrnice 2003/96/ES je v Evropě palivo pro komerční lety osvobozeno od daně, avšak od roku 2003 je členským státům povoleno danit alespoň palivo pro vnitrostátní lety. Žádný z členských států však v současné době tuto daň neuplatňuje.  
 

Evropská občanská iniciativa, existující jako nástroj participativní demokracie při Evropské komisi, aktuálně vyzývá k ukončení osvobození od daně z leteckých pohonných hmot prostřednictvím petice, která byla spuštěna začátkem května. Tuto výzvu lze podepsat on-line na webových stránkách Evropské občanské iniciativy. Pokud bude shromážděno více než jeden milion podpisů z nejméně sedmi různých zemí v následujících 12 měsících, bude Komise muset na tuto iniciativu reagovat do tří měsíců. 
 
 

Mgr. Kristýna Čámská, Office / Account Manager AČCKA 

12.06.2019

Stanovisko AČCKA ke změně podmínek pro vstup českých občanů do Slovinska

AČCKA považuje krok slovinské vlády, která nečekaně vyjmula Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí, za bezdůvodný a neuvážený

03.07.2020

Roman Škrabánek odpovídal na dotazy čtenářů v chatu Hospodářských novin

Prezident AČCKA odpovídal na otázky veřejnosti k vydávání poukazů na základě zákona Lex Voucher a k letošní dovolené v zahraničí.

19.06.2020

Návrat turistů do severní Itálie, letoviska o 10-15 % levnější

Nejnavštěvovanější italská letoviska českými turisty patří mezi nejméně zasažené nákazou koronavirem. Cestovní kanceláře odhadují, že do Itálie letos vycestuje na dovolenou 180 tis. Čechů.

17.06.2020

Cestovní kanceláře vypravily první autobusové zájezdy do Chorvatska

Cestovní kanceláře zahajují letní sezonu a vypravují první autobusové zájezdy. Klidný relax na pláži a cesta bez dopravních kolon.

04.06.2020

Cestovní kanceláře jsou připraveny realizovat zájezdy

Češi o letní dovolenou v zahraničí rozhodně nepřijdou. Letní dovolenou bude možné k plné spokojenosti českých turistů realizovat i v zahraničí.

25.05.2020

123456789
294 položek, 59 stránek
 
 
Dovolená s ESO travel
 

 
 

 

Invia Skalla Aeolus Zájezdy.cz Eso Travel Travel 2002 Monatour Interhome Italia travel Jokratour
CK Mayer & Crocus Nemo Tour PTTours Geovita Nean tour CK Eva SnowTrex Go Afrika Geops Ludor
Vytvářím objednávku...