Aktuální informace z cestovního ruchu, doporučení k cestám, statistiky, analýzy

[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Novinky

ECTAA podává žalobu na IATA za porušení antimonopolních pravidel

Právní krok je vyústěním dlouhodobě neúspěšných jednání ECTAA s IATA o potřebě modernizace systému distribuce letenek a snah o docílení vyváženějšího postavení akreditovaných prodejců a leteckých společností.

 

Obchodní vztah mezi cestovními kancelářemi a leteckými společnostmi se v průběhu let vyvíjel a s původním obchodním modelem už má nyní pramálo společného. Tradiční partnerství bylo narušeno a letecké společnosti otevřeně vstupují do přímé konkurence s celosvětovou sítí cestovních kanceláří/akreditovaných IATA prodejců o distribuci letenek. Dříve zcela běžné systémy odměňování založené na provizích byly opuštěny, beze změn však naopak zůstávají velmi přísná, jednostranná a nepřiměřená smluvní omezení uvalená na cestovní kanceláře při prodeji kapacit prostřednictvím leteckých společností přes prodejní systém „Passenger Agency Programme“ (PAP). Tento systém je vystavěn na klasickém zprostředkovatelském principu a podmíněn smlouvou vyžadující podpis akreditovaného IATA prodejce. Ta však byla vypracována před 40 lety a zdaleka tak nereflektuje soudobou ekonomickou realitou.

 

ECTAA vždy usilovala o rovné podmínky napříč všemi distribučními kanály s přihlédnutím k zájmům spotřebitelů i podniků. Veškeré pokusy ECTAA o modernizaci distribučního systému PAP a dosažení smysluplných změn však byly protistranou systematicky odmítány.

 

V souvislosti s modelem PAP bylo identifikováno několik klíčových otázek, které z pohledu ECTAA omezují hospodářskou soutěž na trhu distribuce letenek. Nejedná se přitom pouze o izolované dílčí problémy, ale spíše o vnímání PAP jako organizovaného dominantního systému, který omezuje hospodářskou soutěž.

 

Zatímco PAP má přímý a nákladný dopad na obchodní politiku a finanční situaci akreditovaných prodejců i na nepřímou distribuci letenek jako celek, cestovní kanceláře na rozhodování nemají žádný vliv a jsou bezmocné, pokud jde o nastavení pravidel. Důvodem je skutečnost, že správní orgán PAP (tzv. IATA Passenger Agency Conference) se skládá pouze z leteckých společností, které o pravidlech prodejního modelu rozhodují jednostranně.

 

Obchodní model byl nedávno pozměněn o nový program s názvem New Generation ISS. Mimo jiné tak byla zavedena určitá prodejní omezení, která akreditované prodejce zavazují k předfinancování prodejů, jakmile je dosaženo určité prahové hodnoty. Stejně tak jsou vyžadovány stále vyšší a častější finanční záruky.

 

„Nepřímý prodej letenek je nebezpečně poškozován v důsledku zneužívání dominantního postavení ze strany IATA, přičemž právě nyní je více než kdy jindy zapotřebí pomoci spotřebitelům s orientací v záplavě složité a nepřehledné nabídky letenek včetně rostoucího počtu doplňkových služeb,“ uvedl Pawel Niewiadomski, prezident ECTAA.

 

ECTAA se proto nyní obrací na Komisi, aby zahájila vyšetřování možného porušení pravidel hospodářské soutěže v rámci systému distribuce letenek pod sdružením IATA a zamezila případnému protiprávnímu jednání. Stížnost byla dne 24.5.2019 předložena k prošetření Evropské komisi s podezřením na porušení článků 101 a 102 Smlouvy o EU.

 

 

Tereza Picková, výkonná ředitelka AČCKA

 

Originál tiskové zprávy ECTAA ze dne 27/05/2019 naleznete pod tímto odkazem

 

16.07.2019

Stanovisko AČCKA ke změně podmínek pro vstup českých občanů do Slovinska

AČCKA považuje krok slovinské vlády, která nečekaně vyjmula Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí, za bezdůvodný a neuvážený

03.07.2020

Roman Škrabánek odpovídal na dotazy čtenářů v chatu Hospodářských novin

Prezident AČCKA odpovídal na otázky veřejnosti k vydávání poukazů na základě zákona Lex Voucher a k letošní dovolené v zahraničí.

19.06.2020

Návrat turistů do severní Itálie, letoviska o 10-15 % levnější

Nejnavštěvovanější italská letoviska českými turisty patří mezi nejméně zasažené nákazou koronavirem. Cestovní kanceláře odhadují, že do Itálie letos vycestuje na dovolenou 180 tis. Čechů.

17.06.2020

Cestovní kanceláře vypravily první autobusové zájezdy do Chorvatska

Cestovní kanceláře zahajují letní sezonu a vypravují první autobusové zájezdy. Klidný relax na pláži a cesta bez dopravních kolon.

04.06.2020

Cestovní kanceláře jsou připraveny realizovat zájezdy

Češi o letní dovolenou v zahraničí rozhodně nepřijdou. Letní dovolenou bude možné k plné spokojenosti českých turistů realizovat i v zahraničí.

25.05.2020

123456789
294 položek, 59 stránek
 
 
Dovolená s ESO travel
 

 
 

 

Invia Skalla Aeolus Zájezdy.cz Eso Travel Travel 2002 Monatour Interhome Italia travel Jokratour
CK Mayer & Crocus Nemo Tour PTTours Geovita Nean tour CK Eva SnowTrex Go Afrika Geops Ludor
Vytvářím objednávku...