Aktuální informace z cestovního ruchu, doporučení k cestám, statistiky, analýzy

[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Novinky

Nákup zájezdu pořádáného CK je bezpečnou transakcí

TZ AČCKA 18. 5. 2023 | Oproti jiným odvětvím zákazníci o své peníze nepřijdou.

 

Nákup zájezdu, který pořádá koncesovaná cestovní kancelář, je bezpečnou transakcí.

 

Oproti jiným odvětvím zákazníci o své peníze nepřijdou ani v případech, kdy se pořadatel zájezdu dostane do finančních potíží.

 

V loňském roce došlo pouze k 6 úpadkům cestovních kanceláří v ČR z celkového počtu 578.

 

V souvislosti s mediálně diskutovanou kauzou společnosti prodávající tepelná čerpadla a fotovoltaiku, jež údajně vybírala zálohy od svých zákazníků ve statisícových výších a nyní je na ni podán insolvenční návrh, si dovolujeme upozornit na mimořádnou ochranu zákazníka při nákupu zájezdu. Prodej zájezdů ze strany cestovní kanceláře nebo partnerské cestovní agentury je v naší zemi velmi přísně regulován a k podobnému poškození spotřebitelů nemůže nikdy dojít. Všechny cestovní kanceláře působící na zdejším trhu musí mít pro případ insolvence sjednáno zákonné pojištění nebo odpovídající bankovní záruku. Cestovní kanceláře hradí každý rok nemalé pojistné, ukládají vysoké jistiny pro případnou spoluúčast na vázaný účet u pojišťovny či banky a přispívají do státem zřízeného Garančního fondu CK.

 

Poskytnutí záruk pro případ úpadku představuje pro organizátora zájezdu značnou finanční zátěž, oproti jiným oborům podnikání je však zaručena skutečně vysoká ochrana spotřebitele. Ve srovnání s uvedenou kauzou prodeje fotovoltaiky hradí zákazníci v cestovních kancelářích obvykle zálohy na zájezdy v nižších desítkách tisíc, a i přesto jsou tyto platby ze 100 % chráněny zákonným pojištěním či bankovní zárukou. Zákazníci o své peníze za zájezdy nikdy nepřijdou a nezůstanou bez pomoci v zahraničí.

Zakoupit zájezd prostřednictvím dlouhodobě působící cestovní agentury rovněž nepředstavuje riziko – ceny jsou shodné jako u CK a zkušený pracovník CA Vám dobře poradí s výběrem dovolené.

 

Trh cestovní kanceláří v ČR je velmi stabilním odvětvím, a to navzdory bezprecedentní světové pandemii Covid-19. To dokládají i statistiky úpadků CK v posledních letech (zdroj: MMR ČR): 10 CK (2020), 14 CK (2021), 6 CK (2022), 0 CK (k 21.4.2023). Z celkového počtu aktivních CK na českém trhu (578 subjektů k 11.5.2023) se jedná o pouhé 1 % z celého trhu.

 

Aktuální seznam cestovních kanceláří s platným pojištěním naleznete na https://www.mmr.cz/cs/ministerstvo/cestovni-ruch/seznam-cestovnich-kancelari

 

 

Kateřina Chaloupková
výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA)

18.05.2023

Zahájení nočního vlakového spoje z Prahy do Nizozemska a Belgie

TZ AČCKA 26. 3. 2024 | Ode dneška se mohou Čeští turisté nově dopravit přímým vlakovým spojem z Prahy do Nizozemska a Belgie. European Sleeper odjíždí v 18:04 hod.

26.03.2024

Poznávací zájezdy jsou na Velikonoce opět vyprodány

TZ AČCKA 22. 3. 2024 | Zájem o cestování během Velikonoc je opět vysoký. Čeští turisté míří hlavně k moři a za poznáním. Z exotiky vedou Vietnam, Srí Lanka a Bali.

23.03.2024

High Level Tourism Meeting 21.3.2024 za účasti AČCKA

AČCKA byla součásti odborné diskuze k regulaci segmentu zájezdů.

22.03.2024

Cestující autem tvoří 13 % rezervací u CK/CA

TZ AČCKA 21. 2. 2024 | Tito cestující s nákupem letního pobytu u CK vyčkávají na poslední chvíli.

23.02.2024

Poslední týden nejvyšších slev na zájezdy - First minute

TZ AČCKA 23. 1. 2024 | Téměř každá druhá zahraniční dovolená se uskuteční přes cestovku

24.01.2024

123456789
377 položek, 76 stránek
Monatour Interhome CK Plus Tour SnowTrex Ludor
Go Afrika CK Eva AnChoice CK Consultour
Vytvářím objednávku...