Aktuální informace z cestovního ruchu, doporučení k cestám, statistiky, analýzy

[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Novinky

Testy při cestách na Slovensko- další překážka pro cestovní ruch

Zavedení povinných testů při vstupu na území Slovenska od 18.9. je další překážkou pro cestovní ruch

 

Rozhodnutí slovenské vlády zavést povinnost testů pro české turisty je další překážkou, která zásadně narušuje činnost cestovních kanceláří a průběh letošní dovolenkové sezony. Prostor pro pořádání zájezdů do zahraničí bez restriktivních opatření se výrazně omezuje.

 

Slovensko patří spolu s Maďarskem mezi nejoblíbenější turistické destinace s nejkratší dojezdovou vzdáleností a celoročním využitím zejména oblíbených slovenských lázní poskytujících vysoký standard ubytování a kvalitní lázeňské procedury. Slovensko, stejně jako do nedávna Maďarsko, představovalo jistotu pro cestování českých turistů, kteří si s důvěrou sjednávali zájezdy či samostatné pobyty na Slovensku jak prostřednictvím cestovních kanceláří, tak individuálně. Zavedení povinných testů je tak další ránou pro cestovní ruch s výrazným dopadem i na slovenské poskytovatele služeb, pro které čeští turisté představují zásadní klientelu.

 

Zavedení povinných testů se dotkne tisíců českých turistů, kteří si svůj pobyt naplánovali právě na měsíc září a říjen. Povinnost testů znamená nejen dodatečnou finanční zátěž pro turisty, ale i zátěž administrativní spojenou s návštěvou odběrného místa před odjezdem. AČCKA v této souvislosti upozorňuje, že zavedení povinnosti testů pro vstup českých občanů na Slovensko není oprávněným důvodem pro odstoupení zákazníka od smlouvy o zájezdu bez povinnosti uhradit odstupné v souladu s uzavřenou smlouvou a všeobecnými smluvními podmínkami, ani nezakládá povinnost cestovní kanceláře participovat na nákladech na povinný test. Jedná se o skutečnost zcela mimo vůli pořadatele zájezdu a nemá na ni žádný vliv. Je na rozhodnutí každé cestovní kanceláře, zda bude zájezdy nadále realizovat a zda bude případně participovat finančně a organizačně na zajištění testů pro své klienty.

 

AČCKA okamžitě iniciovala směrem k ministerstvu zahraničních věcí, aby mezi výjimky z povinnosti testů byly zařazeny zájezdy a lázeňské pobyty s již zajištěnou rezervací a také krátkodobý tranzit přes území Slovenska do jiných zemí.

 

Zavedení povinnosti testů pro vstup na území jiných států se v době koronavirové pandemie stává obvyklým restriktivním opatřením. Řešením pro zachování cestování a zachování činnosti cestovních kanceláří i do budoucna spatřujeme v zavedení nové formy vzájemně uznávaných rychlých testů, např. testů ze slin, se zásadně nižšími náklady a krátkou dobou vyhotovení.

 

 

Roman Škrabánek

prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA)

16.09.2020

Vzájemná spolupráce AČCKA s Vysokou školou ekonomickou v Praze

Podepsání memoranda o spolupráci

20.01.2022

Nová cestovní omezení zemí EU pro očkované a uzdravené způsobují chaos.

O Vánocích odjelo na dovolenou o 43 % méně Čechů než v r. 2019.

06.01.2022

Novoroční přání AČCKA pro rok 2022

AČCKA přeje všem svým členům a partnerům příjemné a klidné Vánoce. Do nového roku všem přejeme hlavně hodně zdraví a snad i postupný návrat do doby cestování bez zbytečných restrikcí.

21.12.2021

Evropská asociace ECTAA letos oslavila 60 let od svého vzniku

Role cestovních kanceláří a agentur v dnešním hodnotovém řetězci cestovních služeb

10.12.2021

Na novou mutaci viru čeští cestující zatím nereagují

Na novou mutaci viru Omikron čeští cestující zatím nereagují. Na Vánoce a Silvestra vycestují do zahraničí desítky tisíc Čechů.

03.12.2021

123456789
326 položek, 66 stránek
 
Dovolená s ESO travel

 

Monatour Interhome CK Plus Tour Doma Nuda Ludor
CK Mayer & Crocus Go Afrika CK Eva SnowTrex AnChoice
Vytvářím objednávku...