Aktuální informace z cestovního ruchu, doporučení k cestám, statistiky, analýzy

[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
[[SKUDER_TITLE]]
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Novinky

Testy při cestách na Slovensko- další překážka pro cestovní ruch

Zavedení povinných testů při vstupu na území Slovenska od 18.9. je další překážkou pro cestovní ruch

 

Rozhodnutí slovenské vlády zavést povinnost testů pro české turisty je další překážkou, která zásadně narušuje činnost cestovních kanceláří a průběh letošní dovolenkové sezony. Prostor pro pořádání zájezdů do zahraničí bez restriktivních opatření se výrazně omezuje.

 

Slovensko patří spolu s Maďarskem mezi nejoblíbenější turistické destinace s nejkratší dojezdovou vzdáleností a celoročním využitím zejména oblíbených slovenských lázní poskytujících vysoký standard ubytování a kvalitní lázeňské procedury. Slovensko, stejně jako do nedávna Maďarsko, představovalo jistotu pro cestování českých turistů, kteří si s důvěrou sjednávali zájezdy či samostatné pobyty na Slovensku jak prostřednictvím cestovních kanceláří, tak individuálně. Zavedení povinných testů je tak další ránou pro cestovní ruch s výrazným dopadem i na slovenské poskytovatele služeb, pro které čeští turisté představují zásadní klientelu.

 

Zavedení povinných testů se dotkne tisíců českých turistů, kteří si svůj pobyt naplánovali právě na měsíc září a říjen. Povinnost testů znamená nejen dodatečnou finanční zátěž pro turisty, ale i zátěž administrativní spojenou s návštěvou odběrného místa před odjezdem. AČCKA v této souvislosti upozorňuje, že zavedení povinnosti testů pro vstup českých občanů na Slovensko není oprávněným důvodem pro odstoupení zákazníka od smlouvy o zájezdu bez povinnosti uhradit odstupné v souladu s uzavřenou smlouvou a všeobecnými smluvními podmínkami, ani nezakládá povinnost cestovní kanceláře participovat na nákladech na povinný test. Jedná se o skutečnost zcela mimo vůli pořadatele zájezdu a nemá na ni žádný vliv. Je na rozhodnutí každé cestovní kanceláře, zda bude zájezdy nadále realizovat a zda bude případně participovat finančně a organizačně na zajištění testů pro své klienty.

 

AČCKA okamžitě iniciovala směrem k ministerstvu zahraničních věcí, aby mezi výjimky z povinnosti testů byly zařazeny zájezdy a lázeňské pobyty s již zajištěnou rezervací a také krátkodobý tranzit přes území Slovenska do jiných zemí.

 

Zavedení povinnosti testů pro vstup na území jiných států se v době koronavirové pandemie stává obvyklým restriktivním opatřením. Řešením pro zachování cestování a zachování činnosti cestovních kanceláří i do budoucna spatřujeme v zavedení nové formy vzájemně uznávaných rychlých testů, např. testů ze slin, se zásadně nižšími náklady a krátkou dobou vyhotovení.

 

 

Roman Škrabánek

prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA)

16.09.2020

Zahájení nočního vlakového spoje z Prahy do Nizozemska a Belgie

TZ AČCKA 26. 3. 2024 | Ode dneška se mohou Čeští turisté nově dopravit přímým vlakovým spojem z Prahy do Nizozemska a Belgie. European Sleeper odjíždí v 18:04 hod.

26.03.2024

Poznávací zájezdy jsou na Velikonoce opět vyprodány

TZ AČCKA 22. 3. 2024 | Zájem o cestování během Velikonoc je opět vysoký. Čeští turisté míří hlavně k moři a za poznáním. Z exotiky vedou Vietnam, Srí Lanka a Bali.

23.03.2024

High Level Tourism Meeting 21.3.2024 za účasti AČCKA

AČCKA byla součásti odborné diskuze k regulaci segmentu zájezdů.

22.03.2024

Cestující autem tvoří 13 % rezervací u CK/CA

TZ AČCKA 21. 2. 2024 | Tito cestující s nákupem letního pobytu u CK vyčkávají na poslední chvíli.

23.02.2024

Poslední týden nejvyšších slev na zájezdy - First minute

TZ AČCKA 23. 1. 2024 | Téměř každá druhá zahraniční dovolená se uskuteční přes cestovku

24.01.2024

123456789
377 položek, 76 stránek
Monatour Interhome CK Plus Tour SnowTrex Ludor
Go Afrika CK Eva AnChoice CK Consultour
Vytvářím objednávku...